Hacknutie Sony, cyber terorizmus a cyber vojna

Autor: Paula Singliarova | 6.1.2015 o 7:59 | Karma článku: 7,88 | Prečítané:  2444x

Koncom novembra napadla hackerská skupina Guardians of Peace (Strážcovia Mieru) spoločnosť Sony. Hackerom sa podarilo preniknúť do databázy a získať množstvo cenných údajov. V dôsledku cyber útoku utrpelo Sony nielen finančné straty, ale aj stratu dôvery a hanbu. 

Kto je zodpovedný za cyber útoky na Sony nie je stále úplne jasné. Aj napriek vyhláseniu FBI, ktoré tvrdí, že má dôkazy usvedčujúce Severnú Kóreu z hacknutia Sony, je dôvod byť skeptický. Severná Kórea by mala možno motív, keďže Sony pripravovalo zverejnenie filmu “The Interview“ v ktorom nahovorí CIA novinárov na zavraždenie diktátora Kim Čong-una. “The Interview“ sa však v  diskusii objavuje až týždeň po hacknutí. Na začiatku útoku na Sony sa zdá, že hackeri vydierajú Sony a požadujú finančnú odmenu za ukradnuté dáta.

Je viac pravdepodobné, že ak sa jedná o finančne motivovaný útok, skrýva sa za ním skupina hackerov a nie štát. Severná Kórea poprela obvinenia FBI o zodpovednosti za útok na Sony, ale vzhľadom sa diplomatické vzťahy medzi Severnou Kóreou a USA sa nemožno čudovať, že vyjadrenie Severnej Kórei sa neberie vážne...

Cyber útok na Sony má vážny politický dopad a v médiách sa v poslednom čase skloňujú spojenia ako cyber terorizmuscyber vojna. Je dôležité pripomenúť si, že oháňať sa slovnými spojeniami ako „vojna“ a „terorizmus“ je nebezpečné pretože, používanie správnych výrazov hrá kľúčovú rolu pri diplomatickej komunikácií.

Hacknutie Sony sa nedá považovať za teroristický útok, lebo podľa definície terorizmu (UN Resolution 1566), je za teroristický útok považovaný čin, ktorého účelom je spôsobiť ujmu na zdraví. Krádež a zverejnenie citlivých dát, vydieranie, spôsobenie finančnej ujmy a poškodenie reputácie, nie je terorizmus...  Ale predstavme si situáciu, kde hackeri centrálne vypnú časť infraštruktúry ako napríklad elektrinu. Vypnutie energií môže nepriamo spôsobiť ujmu na zdraví a preto si myslím, že takéto konanie sa dá považovať za teroristický útok.

Pri používaní spojenia cyber vojna, sa situácia zamotáva ešte viac. Obvinenie zahraničnej vlády zo začatia cyber vojny, vedie k otázkam ako napríklad; či je možné odpovedať na cyber útok kinetickým útokom (napr. rakety) a ako zapojiť spojencov NATO.  Zároveň je dôležité dohodnúť sa, ako reagovať na agresivitu v cyber priestore počas mieru a ako určiť, kto je za útok zodpovedný. Internet sa síce stal vojnovým frontom, ale cyber útok sám o sebe sa nedá považovať za vojnu ako takú. Prezident Obama preto správne nazval hacknutie Sony cyber vandalizmom a nie terorizmom, alebo vojnou.

Aj keď sa hacknutie Sony nedá považovať za teroristický útok alebo cyber vojnu, s narastajúcim počtom nebezpečnej aktivity v cyber priestore je potrebné prediskutovať definície terorizmu a vojny vo svetle najväčších bezpečnostných hrozieb 21. storočia.

Zdroje: 

https://www.schneier.com/blog/archives/2014/12/did_north_korea.html

http://mashable.com/2014/12/18/nortk-korea-sony-hackers-redux/?utm_cid=mash-com-Tw-main-link

http://grahamcluley.com/2014/12/north-korea-sony-pictures-hack/ 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?